İzmir’deki asker saldırısı BİVR Platformu tarafından kınandı

Basına ve kamuoyuna,

5 Ağustos 2010 tarihinde İstanbul’daki evine yapılan bir baskınla gözaltına alınan, çıkarıldığı mahkemede tutuklanan ve ardından İzmir Şirinyer Askeri Cezaevi’ne yollanan Vicdani Retçi İnan Suver için 6 Eylül 2010 günü cezaevi önünde basın açıklaması yapmak isteyen Barış İçin Vicdani Ret İnisiyatifi üyelerine askeri otoriteler tahammül gösteremeyip saldırmışlar, silahları üzerlerine doğrultup “eğer içeri girerlerse vurun” emri vermişlerdir.

İzmir Barış İçin Vicdani Ret İnisiyatifi üyesi 20-25 kişilik grup saat 13.30’da “Vicdani ret haktır, İnan Suver serbest bırakılsın” yazılı bir pankartla basın açıklaması yapmak üzere Cezaevi önüne kadar geldi. Bu sırada silahlı askerler gruba hakaret ve küfürler ederek saldırdılar, pankartı parçaladılar ve metni okuyan arkadaşımızın elindeki metni zorla elinden alarak yıttılar. Bu sırada daha yüksek rütbeli bir başka komutanın keskin nişancılara, “eğer içeri girerlerse vurun” emri verdiği görüldü. Bu müdahalelere rağmen Vicdani Retçiler sakinliklerini korumuşlar, engellemelere rağmen basın metnini sonuna kadar okumadan Şirinyer Askeri Cezaevi önünden ayrılmamışlardır.

Altına imza atılan uluslararası sözleşmelere uyularak, vicdani retçi İnan arkadaşımızın derhal serbest bırakılması yerine onunla dayanışma içinde olanlara saldırılması düşündürücüdür. Ancak, barış için vicdanlarının sesini dinleyenlerin mücadelesini, ne vicdani retçi İnan Suver’e ne de İnan’a yapılan baskıların kaldırılması için açıklama yapan İzmir Barış İçin Vicdani Ret İnisiyatifi üyelerine yapılan bu baskılar engelleyemeyecektir.

Barış İçin Vicdani Ret Platformu, barış için vicdani reddin önemine ve gerekliliğine inandığı için baskı gören herkesle dayanışmasını sürdürmeye devam edecektir.

Herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Barış İçin Vicdani Ret Platformu

Dayanışma