İzmir’den İnan’a destek: ‘Derhal serbest bırakın’

“İnan, militarizmin nesnesi olmaya direndiği, savaşa dur dediği için ve Kürt kimliği nedeniyle bugün cezaevindedir. Savaş ve şiddet karşıtlığının en somut ifade biçimi olan vicdani/total retçi olduğu için cezaevindedir. “Savaşın insan kaynaklarının kurutulmasına” yardımcı olduğundan dolayı cezaevindedir”
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyen Barış İçin Vicdani Ret İnisiyatifi, vicdani-total retçi İnan Süver’in yanında olduğunu açıkladı. İnan’ın avukatı Hülya Üçpınar, Süver’in tutuklanmasının ‘hukuksuzluk’ olduğunu belirterek, bu hafta içinde tutuklamaya ilişkin itiraz edeceklerini, sonuç alınmazsa AİHM’e başvuracaklarını söyledi. Açıklamaya, İHD, ÇHD, TİHV, Amargi, Sosyalist Gençlik Derneği, Anarşist Perspektif İzmir ve Ege 78’liler Derneği destek verdi

Basına ve Kamuoyuna;

5 Ağustos Perşembe günü evine gelen polisler tarafından göz altına alınıp ertesi gün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Kasımpaşa Askeri Cezaevine gönderilen vicdani/total retçi arkadaşımız İnan Süver, 24 Ağustos gece saat 01.00’de İzmir’e sevk edildi. Aynı gün çıkarıldığı askeri mahkemede tutuklanıp 2003 yılında 120 gün boyunca aralıksız işkence gördüğü Şirinyer Askeri Cezaevine götürüldü.
Bugüne kadar eline silah almamış ve almamakta kararlı olan İnan, öldürmeyi öğrenmeyi reddederek suç işlemiş olamaz.
Bireyin iradesini gasp etmek için vicdani retçiler üzerinde ruhsal ve fiziksel baskı kuran, birer işkencehaneye dönüşen askeri mekanizmanın her türlü mekanının yanı sıra dışarıda da sivil ölümler yaşatan, kendi çürümüşlüğünü vicdani retçilere verdiği çürük raporlarının arkasına saklamaya çabalayan devlet ve onun çarpık ideolojisi militarizm, aslında suç işleyenin kendisi olduğunu bilmelidir.
Militarist yapı İnan’ın ve İnan gibi düşünenlerin kararlı tutumundan çekinmelidir. Devlet ölmeyi ve öldürmeyi emrettikçe bilmelidir ki ölmeyi ve öldürmeyi reddedenler de olacaktır. Bu konuda İnan arkadaşımızın ‘’ …Ben vicdani ret hakkı diye bir bilgiye sahip oldum. Onu kullanıyorum. Bilin ki ben bu devletin düşmanıyım ve şunu da bilin size karşı da olsa, silah almayacağım. Bu yazdıklarım size birer mermi gibi işleyeceğini biliyorum çünkü öldürmektense ölmeyi tercih ediyorum. Ben buradayım, buyurun…’’ sözleri İnan’ın kararlı tutumunun göstergesidir.
İnan, militarizmin nesnesi olmaya direndiği, savaşa dur dediği için ve Kürt kimliği nedeniyle bugün cezaevindedir. Savaş ve şiddet karşıtlığının en somut ifade biçimi olan vicdani/total retçi olduğu için cezaevindedir. “Savaşın insan kaynaklarının kurutulmasına” yardımcı olduğundan dolayı cezaevindedir.
Bizler; varlığını kan, nefret ve tecavüzlerden alan savaş politikalarını yürüten devletin uyguladığı bu zorbalık biçimini reddeden ve sorgulayan bu tavrın destekleyicileri olma yükümlülüğünü kendimizde hissediyoruz. Bu yapı sorgulandıkça, ordunun ve militarizmin toplumu içerisine soktuğu paranoyaklığı, şiddetin ve tahakkümün ordu ile nasıl topluma alttan alta işlendiğini görebiliriz.

Vicdani/total retçi İnan arkadaşımızın yanındayız.
Tüm kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz.
Vicdani/total retçi İnan Süver derhal serbest bırakılmalıdır.

Barış İçin Vicdani Ret İnisiyatifi

Dayanışma