Maltepe Belediyesi İşçilerini, Direniş Yerinde Ziyaret Ettik

Maltepe Belediyesi’nde işten atılan taşeron işçilerinin belediye önündeki oturma eylemleri 44. gününde devam ediyor. Baskılara, soğuk ve karlı havaya aldırmadan direnişlerine devam eden işçilere, bizler de Devrimci Anarşist Faaliyet olarak dayanışma ziyaretinde bulunduk.

Taşerona karşı sendikal faaliyet yürüttükleri için işten atılan 10 işçi, direnişlerinin 28. gününde belediye ile anlaşmış, 18 Ocak günü direnişlerini sonlandırmışlardı. Ancak belediyenin verdiği sözleri yerine getirmemesi(işçilerden yalnızca 5’ini işe geri alması, olması gerekenin dışında görevlere verilmesi vb.) sonucunda belediye ile anlaşamayan Maltepe Belediye İşçileri, 24 Ocak günü yeniden direnişe geçmişlerdi.

44 gündür Maltepe Belediye binası önünde direnen işçiler, direnişlerinin 41. gününde, zabıta tarafından uğradıkları saldırıyı şöyle anlatıyorlar: “30 ocak pazartesi günü sabah erken saatlerde 100 kişilik zabıta ordusu gelip, pankartlarımıza ve eşyalarımıza el koymaya çalıştı, bizde direndik. Sonra polis hakkımızda şikayet olduğu için hepimizi gözaltına aldı” İşçiler belediyenin ve zabıtanın tüm baskılarına karşı direnmeye devam edeceklerini söylüyorlar ve bu direnişte kararlı oluklarını bir kez daha vuruguluyorlar.

İşten atılan belediye işçileri, 4 Şubat Cumartesi günü düzenleyecekleri dayanışma gecesinden bahsediyor ve  CHP’li Belediyeler tarafından nasıl engellenmeye çalışıldıklarını anlatıyorlar. CHP’li olan Maltepe ve Kartal Belediyesi tarafından, etkinliklerini düzenlemeyi planladıkları Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin de kapılarının yüzlerine kapandığını anlatan işçiler, bu tür politikalarla yılmayacaklarını ısrarla vurguluyorlar.

Direniş yerinden 44. gününde “Başkanlar Sarayda, İşçiler Sokakta” sloganları yükselirken bizler bir kez daha vurguluyoruz; küresel kapitalizme karşı, her yerden yükselen direniş seslerini olduğu gibi, Maltepe Belediyesi önünden yükselen bu sesi de susturamayanlar bilmelidirler ki, bu sömürü  düzeni devam ettikçe bu öfke dinmeyecek.

Dayanışma, Fabrika