Anarşi Darbelenemez

12 Eylül 1980’deki askeri faşist darbenin 29’uncu yılında, darbelere karşı yapılan mitinge İstanbul Ahali, “Anarşi Darbelenemez” yazılı pankartla katıldı.

Yürüyüş yolu boyunca duvarlara yazılama yapıldı. Yürüyüşte “Devlet sürekli darbedir” “Örgütlü bir halk darbelenemez” “Biji azadi, biji anarşi” “Devlet yaparsa katliam yapar” gibi sloganlar atıldı.

Polisler eylemcilerin güvenliğini sağlamak bahanesiyle miting alanının girişinde arama yapmak istedi. Ancak biz her zaman yaptığımız gibi kendimizi aratmadık ve bu sırada polisle arbede yaşandı.

Kendimizi aratmıyoruz çünkü biz anarşistler, hergün sokaklarımızda terör estiren, karakollarda insanlara işkence eden, artık neredeyse keyfi birşekilde insan öldüren; 12 eylül sürecinde binlerce insanı işkenceyle öldüren, binlerce faili meçhulün sorumlusu polislerin güvenlik sağlamak için değil terör estirmek, insanları uysallaştırmak; ellerini havaya kaldırtıp isyan ruhunu teslim almak için bulunduğunu gayet iyi biliyoruz.

Hele 12 Eylül darbesine karşı yapılan bir mitinge katılanların da ancak devletin müsaade ettiği şekilde; meşruiyet zemininde değil yasallık zemininde hareket etmesi, polisin aramasına müsaade etmesi hatta bunu kabul etmeyenlere karşı tavır takınmaları paradoksal bir durumdur.

[nggallery id=16]

Sokak