Krizin faturası patronlara

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’in çağrısı ve aralarında İstanbul Ahali’nin de bulunduğu pek çok siyasi yapının, Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu ile Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu’nun desteğiyle biraraya gelen yüzlerce kişi meşaleli bir yürüyüşle, krize, yoksulluğa, işten atmalara tepkisini gösterdi. Bu akşam saat 18:00’den itibaren Taksim tramvay durağında toplanan grupların önü çevik kuvvet ve panzerlerle kesildi. Sendika başkanları, siyasi yapı temsilcileri ve milletvekilleri, direnişçi işçilerden oluşan kitle “Krizin bedelini ödemeyeceğiz!” pankartı arkasında uzunca bir süre “Baskılar Bizi Yıldıramaz”, “Gazınız Copunuz Vız Gelir Vız”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Emekçiye Değil IMF’ye/Çetelere Barikat” sloganları attı.

Kitlenin kararlı tutumu ve coşkulu sloganlarının ardından barikatın açılmasıyla beraber, Galatasaray’a doğru meşaleler eşliğinde yürüyüş başladı. İstanbul Ahali de kara-kızıl bayraklarıyla yürüyüşte yerini aldı. Yunanistan Konsolosluğu’na yaklaşıldığı sırada “Atina’da düşene, dövüşene bin selam” ve “Amed’de serhıldan, Atina’da isyan” sloganları atıldı ve Yunanistan’daki isyanla dayanışma çağrısı yapıldı.

Galatasaray meydanına gelindiğinde grup adına basın açıklamasını KESK Genel Başkanı Sami Evren yaptı. “Bugün ülkenin bütün illerinde örgütlerimizin çağrısıyla biz emekçiler bir kez daha gezengenimizi yaşanmaz hale getiren kapitalizmin yarattığı karanlığa karşı meşalelerimizin aydınlığıyla haykırmak için buluştuk. Alkışlarla, ıslıklarla, sloganlarımızla pankartlarımızla yüreğimizle ellerimizde aydınlığa duyduğumuz özlemin sembolü olan meşalelerimizle bir kez daha yan yanayız.

Diyoruz ki, Arfesan işçilerine…Diyoruz ki, Sinter Metal işçilerine…Türk Philips işçilerine…Desa’da direnen Emine Arslan’a…Tezcan Galvaniz işçilerine..Grev ve toplu sözleşme hakkı için yıllardır mücadele veren kamu çalışanlarına, işten atılanlara, açlığa mahkum edilenlere selam olsun…”

Bu akşam yan yana geldiğimiz bu meydan bundan 31 yıl önce insanca, özgür, demokratik bir ülkede yaşamak için mücadele eden 36 arkadaşımızın katliyle karanlığa boğulmuş 1 Mayıs Meydanı’dır. Bu akşam biz meşalelerimizle bu karanlığı dağıtmaya, 1 Mayıs Meydanı’nı bir kez daha aydınlatmaya geldik.”

Sokak