Sistemin Cahilleri Beyazıt’taydı

YÖK’ün kuruluş yıldönümü nedeniyle bir araya gelen devrimci gençlik örgütleri , Beyazıt tramvay durağında buluşup , İstanbul Üniversitesi merkez kampüs kapısı önünde basın açıklaması yaptı.

” Yök , Polis , Medya Bu Abluka Dağıtılacak. ” , ” Katil Polis , Üniversiteden Defol ” , ” Yök , Polis , Mobese Êdi Bes e ” , ” Be Ziman Jiyan Nabe ” sloganlarının atıldığı eylem okunan basın açıklaması ve marşlarla sona erdi.

Yapılan ortak basın açıklamasının sonunda kara bayraklar ve ”Sistemin Cahilleri Özgürleşiyor – Devrimci Anarşist Faaliyet ” pankartıyla merkez kampüs kapısı önünde buluşulup , ” İktidarı Parçala , Bilgiyi Özgür Kıl ” , ” İsyan , Devrim , Anarşi ” , ” Köle Olma , İsyan Et ! Anarşist Faaliyet ! ” , ” Üniversitede Eşitlik , Sivillere Diploma ” sloganları atıldı. Ortak basın açıklaması esnasında Beyazıt meydanı’nda dolaştırılan , köleliği sembolize eden büyük diploma ” Köle Değil Özgürüz , Diplomayı Yakarız ” sloganları eşliğinde yakıldı.

Biliyoruz ki ;
Bilgi’yi tahakküm altına alan şirketler ve iktidarlar, kurdukları her türlü eğitim merkezleriyle kendisine köle yetiştirme alanları yaratmakta, her an gözetlenen – denetlenen, sivil – resmi polislerin fink attığı bu alanlar sistem tarafından özgürlük alanı olarak yansıtılmakta. Biz bu sistemin ve bilgisinin cahilleri olarak; bilgi’nin iktidarına, denetim – gözetim toplumu çabasına, devlete ve hapsedilmiş bilgiye karşı, kölelik diplomalarını ateşe verdik. Yakılan sadece diplomalar değil aynı zamanda , verilen kölelik bilgisi sonrasında bizlere açılan güvenceli itaat kültürüdür.

Eylem esnasında ve hafta içerinde Yıldız Teknik , İstanbul , Boğaziçi üniversitelerinde dağıtılan bildiri aşağıdadır ;

Üniversiteler, kapitalizmi üreten-örgütleyen-sürdürebilirliğini sağlayan en önemli kamusal alandır.Bilginin, şirketleşen algılarda yarattığı değer(kimlik) üzerinden oluşturduğu tarifi(yani diploma); bilgiyi yaşamın kendisinden ve yaşamsal değerinden koparıp hiçleştirmesi(metalaştırması) bizi edilgen konuma düşürür ve sadece bireyin kapitalizm içindeki egosunu tatmin eder.
2 ve 7 yıl arasında değişen sözde öğretimin bizi ‘akıllı’ olarak sıfatlandırmasının(etiketlemesinin) hiçbir gerçekliği yoktur.Çünkü , malum süre içinde kapitalizm bizi cahilleştirmekten başka bir şey yapmaz.

Küresel sömürünün yegane koruyucusu olan devlet ise , bu cahillik durumunu devamlılığı için yarattığı kurumlarıyla bir karabasan gibi bireyin üzerine çöreklenir.YÖK’üyle , kampüsler içinde kurulan karakollarla , sürekli kayıtta olan kameralarıyla, bizlere süresiz gözaltı yaşatarak içimizdeki devleti-korku impratorluğunu büyütmek istiyorlar.

Yanılma !

Tüm bu olup bitenler ne senin güvenliği ne de parlak gelecek düşlerin içindir.Bütün bunlar sermayenin güvenliğinin ve geleceğinin teminatıdır.Unutma bu düzende güvende değiliz ve geleceğimiz ise kapkara.

“Yüreğimizde yeni bir dünya taşıyoruz, şimdi şu anda bu dünya büyümekte.”

DAF (Devrimci Anarşist Faaliyet)

Sokak, Tenefüs