Yunanistan’da Genel Grevin 2. gününde Stalinistler parlamentoyu grevcilerden korudu


‘KKE benden oyumu isterken, solcu patronum beni işsiz bıraktı!’

Ulusal çapta gerçekleşen genel grevin ikinci gününde sayısız Yunanistan şehrinde yüzbinlerce insan sokaklara çıktı. Dün, hükümetteki PASOK’un 154 üyesi Finans Bakanı Evangelos Venizelos’un sunduğu yeni çoklu fatura tasarruf kanunu onayladı.

Demokratik diktatörlüğün silahlı bekçileri, işbirlikçi sendikalistler, medya ve her türden faşist yükselen öfkeyi ve yaklaşan sosyal ayaklanmayı ellerinden geldiğince boğmaya çalışıyorlar. Öyle görünüyor ki, insanlar Devlet ve Sermaye aygıtını alaşağı ederek ve direnişin barikatlarını yükselterek korku ve örgütlü propagandayı altedebilecektir.

Stalinist PAME sendikası önceden Syntagma Meydanına girdi. Yoldaşlar sabahın erken saatlerinde Stalinistlerin diğer göstericilerin parlamento önündeki Meçhul Asker Heykelinin yanından geçmesini engellemek için kendi acınası yürüyüşlerinin gerici karakterini korumak için ellerinde sopalarla çizgi halinde durduklarını bildirdiler.

Ioannina şehrinin kuzeybatısındaki gösteride Yunanistan Komünist Parti gençliği (KNE) diğer göstericilere saldırdı. Lesvos Adasında bulunan Mytilini’de yaklaşık 400 kişi işgal edilmiş Periphery binasında toplanıp bir sonraki eylemi kararlaştırdılar. Crete Adasında bulunan Heraklion’da grevciler fast-food zinciri mağazası Goody’s’i bloke ettiler.

(Parlamento binası önünde kol kola girerek, Grevci işçileri ve Anarşistleri Parlamentoya yaklaştırmamaya çalışan PAME/KNE üyeleri)

Atina’da Stalinist PAME sendikası diğer göstericilerin kendilerine yaklaşmasına izin vermemek için parlamentonun yanındaki plastik cam çeliğinin önünde polis birliklerinden önce kendi yerini aldı ve artan oranda rahatsızlık gösteren protestoculardan gazeteci kimliği istediler. Dragatsaniou caddesinin yakınındaki Klathmonos Meydanında 6-7 kişinin gözaltına alındığı haberleri geldi. Athinas caddesinde de en az 7 gözaltı var.

‘Den Plirono’ (Ödemeyeceğim!) hareketi üyeleri Hotel Grande Bretagne’nin yanındaki PAME sendikasının himayesine karşı ilk tavrı aldılar. Daha sonra Toplumsal Özerklik için Anarşist Assamble’yle birlikte anti-otoriterler de geldi.

Protestocular parlamentoya ulaşmaya çalışırken çatışmalar patlak verdi. Syntagma’daki Great Britain Hotel’in yanında büyük bir anarşist blok Stalinist hatlara saldırdı. Polis gaz yaşartıcı gazla saldırdı. Çatışmalar şiddetliydi: kalabalığa doğru alevler atılıyordu. Syntagma’da anarşistler ve Stalinistler birbirlerine taş, şişe ve molotof attılar. Protestocular parlamentoya ulaşmak için PAME hattını kırmaya çalıştı. PAME üyeleri Syntagma’da ve Panepistimiou caddesinde protestoculara küfürler yağdırıyor ve hakaretler ediyordu. Çıkan çatışmalarda 53 yaşında bir PAME üyesinin polisin attığı gaz bombalarından etkilenerek kalp krizi geçirerek öldü.

En az 20 protestocu çatışmalarda yaralanarak hastaneye kaldırıldılar. PAME/KNE üyelerinin polisle doğrudan bağlantılı olduğu ve diğer protestoculara karşı el ele çalıştıkları anlaşılıyor ki isyancı göstericilere birlikte saldırdılar..

Anarşistlerle stalinistler arasındaki çatışmalar Filellinon ve Voukourestiou caddelerinde de sürdü. PAME ve KNE’nin komünist olmadıkları açıktır. Çünkü onlar rejim için çalışan birer Stalinist ispiyoncu ve zorbadırlar. Bugün onlar polisle el ele vermiş göstericilere saldırıyorlar. Onlar bunun 1998′de de sayısız kez tekrarlamışlardı.

Göstericiler stalinistlere karşı şu sloganları attılar: ‘KKE (Yunanistan Komünist Partisi) benden oyumu isterken, solcu patronum beni işsiz bıraktı!’

Mitropoleos Caddesinde bulunan Finans Bakanlığı grevciler tarafından işgal edildi. Crete Adasında bulunan Rethymnon’da KNE üyeleri protestocuları sopalarla tehdit etti.

Syntagma Meydanı PAME güvenlik kuvvetleri tarafından işgal edilmişken polis de diğer göstericilere gaz ve şok bombalarıyla saldırarak dağıtmaya çalıştı. PAME kitlesi Syntagma Meydanından polis korumasıyla ayrılırken, meydan polis tarafından kapatıldı. Polis daha sonra sokaklarda ve metroda göstericileri takip ederek saldırıya geçerek bazı göstericileri gözaltına aldı.

 

Videolar:

http://www.youtube.com/watch?v=rsmHseSHQZQ (PAME/KNE üyeleri Anarşistlere saldırarak, parlamento binası önüne getirmemeye çalışıyorlar)

www.youtube.com/watch?v=MESW7O43Axc ( Syntagma meydanında Parlamentoyu koruyan PAME/KNE üyeleri)

http://www.youtube.com/watch?v=LAy3liPSTGs (Polisle beraber PAME/KNE üyeleri Anarşistlere ve Grevcilere saldırıyor, PAME üyeleri polisi alkışlıyor)

Sokak