Loç’ta şirket, jandarma desteğiyle talana devam ediyor

BASIN BÜLTENİ
Sayısız bitki türünün bulunduğu doğa harikası Kastamonu’nun Loç Vadisi’de Türkiye’de 2 bine yakın kurulacak olan HES’lere kurban ediliyor. Tabiatın essiz güzelliklerinin ve adeta huzurun doğum yeri olan vadide gün geçmiyor ki yeni bir olay yaşanmasın.

Geçen hafta, şirket tarafından kaldırılan çadırları yeniden kurmak için köye giden aktivistler şirket özel güvenliği ile kavga etmiş yaşanan arbedede olay yerinde bulunan jandarmadan yardım istenince jandarma “ne haliniz varsa görün diyerek” olaya kayıtsız kalıp uzaktan izlemeyi tercih etmişti. Darp olayını şikayet için ilçeye giden köylüler yine aynı sorunla karşılaşmış kendilerine muhatap savcı bulamamıştı. Savcılıktan sonuç alamayınca jandarma önüne gidip ısrarla bekleyerek iki kişinin şikâyette bulunmasını kabul ettirmişlerdi. Ancak köylülerin ifadesinde ‘jandarma müdahale etmedi’ sözünün ifade tutanağından jandarma tarafından çıkartılmıştı.

Köylüye yabancı muamelesi

Bu hafta sonu köye giden aktivistler köye girişte değirmen ağzında jandarmanın engeli ile karşılaştı. Yıllardan beri orda yaşayan köylülere kimlik kontrolü yapıldı, araçlarının belgeleri istendi. Çalışma sahalarına girişlerine izin verilmedi. Aylardan beri bölgede çalışma yapan firmanın gerekli izin belgelerinin olmadığını dile getiren köylüler jandarmaya her defasında “şirkete belge sorun göstersinler belgesiz çalışıyorlar hukuksuz çalışıyorlar” demesine rağmen jandarma kuvvetleri bir kere olsun köylüyü dinlememiş şirketi adeta koruması altına alıp özel güvenliğini sağladı. Bugün jandarma bir kere daha yanlı tutumunu sergileyerek köy halkını caydırmaya yönelik tavrını göstererek kimlik kontrolü yapmıştır.

İş makineleri gece çalışıyor

Bir taraftan Jandarmanın baskısı bir taraftan savcılığın umursamaz tavırları karşısında Orya enerjiye karşı durmaya çalışan köylükler yeni bir sürprizle karşılaştı. Köylülerin yoğun tepkisi ve eylemi ile karşılaşan şirket çareyi gece çalışmakta buldu. İş kanunu aykırı bir şekilde gece çalışan şirket yangından mal kaçırırcasına faaliyetlerine devam etmekte, özel güvenlik elemanları ve çalışanları ile birlikte köyde huzuru bozmaktadır.

Loç halkı Soruyor

Hukuk devletinin kanunlarını uygulamakla yükümlü olan jandarma kuvvetleri kendi eli ile nasıl oluyor da hukuksuzluk gösteriyor? Yaşanan darp olaylarına nasıl kayıtsız kalıp uzaktan izleyip ne haliniz varsa görün diyebiliyor?

İş makinelerinin gece çalışılmasına nasıl izin veriliyor?

Tapulu arazilerde çalışılmasına nasıl izin veriliyor?

Savcılık neden görevini yerine getirmiyor? Nöbetçi savcı neden yerinde bulunamıyor?

Kaymakam neden şirketin avukatlığına soyunuyor?

Ve Kamu görevlileri kime hizmet ediyor?

Loç Vadisi Koruma Platformu

Toprak