Laf Kavgası – Bildiri


Eğitim; devlet için itaat edenleri, kapitalizm için üreten köleleri var etmek demektir.Bu itaat ruhu; toplumda ailede başlar, devletin okullarında 18 yıl zorla hapse mahkum olur, taa ki ihtiyacı olan köleyi elde edene kadar…yavaşça sindirir, yok oluşa hazırlar.
18 lik ruhlar; sistemin bugün ihtiyaç duyduğu itaatkar beyinlerdir.İtaatkar Beyinleri yaratmak için kontrol düzeneği olan okullar yazı ve sözlü sınavlarla sürekli itaati canlı tutmayı sağlar.Sınavlar, üniformalar, disiplin kurulu, veli toplantıları ile bizleri “hazırol” pozisyonunda tutarlar.

İşte bu mahşer gününde; öğretmenlerinin ve ailesinin sözlerini dinliyerek, verilen bilgileri uslu bir şekilde almış olanları tespit etmek için sistemin süper bir fikri var: ÖSS
Haziran sıcağında cehennemde yanmak için hazır mıyız?
Hayatımızın dönüm noktası olarak kurgulanmış bu sınavı kazanmak ya da kazanamamak için hazır mıyız?
Bize dayatılan bu iki şıklı oyunu oynayacak mıyız?
Hayır..Bizler bu sınavın 195 dakikalık bir sınavdan ibaret olmadığını gayet iyi biliyoruz.ÖSS demek, anaokulundan başlayarak lise bitene kadar dayatılan her şeye bolun eğmektir.Bizim için seçilen kıyafetleri gitmek, öğretmenlerin emirlerine uymak, bize verilen “milli” bilinci sorgulamadan kabul etmek demektir.Rakibin olan 1,5 milyon kişinin arasından sıyrılarak şanlı 2 yüz bin kişinin arasına girmek, dershane patronlarına rant sağlamak demektir.
Bizler Eğitilmek istemiyoruz.
Paylaşmanın ve dayanışmanın ruhu, yaşamın bilgisiyle harmanlanmadığından özgürlükten bahsedebiliriz.Bilgiyi tahakküm aracına dönüştürerek var olan bu sistemde bir yok oluşa süüklenmek istemiyoruz.Çocukluğumuz, gençliğimiz, hayatımız bizimdir.Anarşinin isyan çığlığını atın, bu sınavı kaybedin…hayatı kazanın…
Eğitilmek istemiyoruz!
Özgürlüğe tutkusu olan, sistemin bilgisini reddeden ve eğitilmiş olmaktan nefret eden herkesi birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.
Eğitilmek Nedir?
“Okullara kapatılmak, sıraya dizilmek, numaralandırılmak, kurallara uydurulmak, hizaya sokulmak; gözetlenmek, yorumlanmak, soruşturulmaktur.
Eğitilmek ne marifeti nede yaratıcılığı olan öğretmenler tarafından sayıma tabi tutulmak, denetlenmek, sınanmak, notlandırılmak, elenmektir.Yaptığın her eylemde mimlenmek, dövülmek, sövülmek, damgalanmak, kaybedilmek anlamına gelir.
Eğitim topluma yararlı bireyler olmamız bahane edilerek çocukluğumuzun, gençliğimizin;beyinlerimizin ve ruhlarımızın sömürülmesi demektir.Bütün bunlar toplumun ve halkın yararı için yapılır.Daha sonra ilk direniş belirtisi ya da şikayet sözcüğünde kişi baskı altına alınır, soruşturulur, yargılanır, cezalandırılır, kınanır, uzaklaştırılır, disipline edilir.
Eğitim bireyin eziyet görmesi, onurunun kırılması, küçük düşürülmesidir…Eğitim işte budur; onun kerameti de, ahlakı da budur!”