Lise Anarşist Faaliyet’le 1 Mayıs’a

1886’da Chicago’da birkaç işçi dar bir sokakta günün ilk saatlerinde bir aradaydılar. Konuşuyor ve tartışıyorlardı; efendilerin zenginliğini, işçilerin yoksulluğunu ve bu yoksulluklarla köleleştirilmelerini. Köleleştirilerek yaratılan bu büyük tutsaklığı konuşuyorlardı. Ve kararlaştırdılar “Günde 8 saat” şiarıyla örgütlenmeyi. Buradan başlayacaklardı bu büyük tutsaklıktan sıyrılarak, özgürleşmeye. On binler oldular, sonra yüz binler. Dar sokaktan taştılar, geniş caddelere meydanlara… Sekiz anarşist işçi tutuklandı. Örgütlü bir halkın kuvvetli olacağını haykıran sekiz işçi. Bazıları asıldı, bazılarıysa hapsedildiler. Dar sokaktan taşanlar, rutubetlenmiş evlerine sıkıştırılmak istendiler. O evlere tutsak edilenler hep o dar sokaklarda buluştular. Her buluşmalarında, zenginlerin zenginliğini ve ezilenlerin yoksulluğunu, yani yaşamlarının tutsaklığına isyanı konuştular. Konuştuklarını, düşlediklerini eylediler; Oxaca’nın yalçın kayalarla dolu yamaçlarında, Ukrayna’nın bembeyaz karla kaplanmış ovalarında, Kronştad rıhtımında, Barselona fabrikalarında, Sevilla madenlerinde, Chiapas patikalarında, Gazze’nin yıkıntılarında, Amed’in taş dolu sokaklarında, Atina’nın alev alev caddelerinde… Ezilenler, ezenlere karşı tüm öfkeleriyle örgütlendiler ve örgütleniyorlar, düşlediklerini eyleyerek özgürleşiyorlar.

Şimdi içinde yaşadığımız büyük tutsaklığa karşı örgütlü bir mücadeleyi örme zamanındayız. Kapitalizmin bencilliğine karşı paylaşmayı, rekabetine karşı ise dayanışmayı büyütme zamanındayız. Okul duvarlarıyla, sınıflardaki sıralarla, zil sesleriyle, üniformalarla, yazılılarla, sözlülerle oluşturulmuş bu büyük tutsaklığa alışmamızı istiyorlar. Devlete piyon, kapitalizme köle olmamızı ve ne konuşup konuşmayacağımıza, ne düşünüp düşünmeyeceğimize karışmak istiyorlar. Her zaman her yerde her şeye itaat etmemizi istiyorlar. Şimdi şunu haykırmalıyız. “İktidarlara isyan edeceğiz. Bencil ve rekabetçi değil, paylaşmayla ve dayanışmayla dolu ilişkiler kuracağız. Kapitalizmle uzlaşmayarak, yaşamımızın her anında her yerinde kapitalizme barikatlar kuracağız, örgütlenerek yalınız değil beraberce, özgürlüğümüz için devrim olacağız”

Seni, bizimle beraber iktidarlara isyan etmeye, paylaşma ve dayanışmayla dolu bir yaşam için örgütlenmeye ve özgürlük için devrim olmaya çağırıyoruz.

Tarih: 1 Mayıs 2012/ Salı
Saat: 08:30
Yer: Şişli

iletişim için: [email protected]

Lise Anarşist Faaliyet