Öğretmenden Önce Dayak Sonra Ceza


Bizler her gün kapatıldığımız okullarda saçımızla, sakalımızla, etek boyumuzla, kravatlarımızla terbiye edilmeye, öğretmenlerin üzerimizde kurduğu otoritelerle her gün köleleştirilmeye çalışıyoruz. İçimizde buna karşı oluşan isyan ruhunu dışa vurduğumuz zaman, bu ruh dayaklarla bastırılmaya engellenmeye çalışılıyor. Tüm bunlara rağmen okullarımızdaki bu otoriter hocalara boyun eğmezsek çeşitli disiplin cezalarına çarptırılıyoruz, okullardan kovuluyoruz.

İşte buna benzer bir olay Merkez Selçuklu İlçesi’ndeki Hocacihan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yaşandı.

A.A. isimli arkadaşımız, 6 Mart Salı günü, teneffüste Arapça öğretmeninin dersi projeksiyon sınıfında yapacağını söylemesi üzerine, yoklama defterini projeksiyon sınıfına götürüp masaya bıraktı. A.A. sınıftan çıktığı sırada bir önceki dersini orada tamamlayan coğrafya öğretmeni Ali K., yoklama defterini öğrencinin sırtına fırlattı. Ardından da A.A.’nın yanına gelip koluna girerek, ‘Sen ne yapıyorsun, defteri niçin masanın üzerine bıraktın ?’ dedi. A.A. da, Arapça öğretmeninin bu sınıfta ders yapacağını söylemesi üzerine defteri getirdiğini söyledi. Öğretmen Ali K., ‘Ben burada ders yapıyorum. İkinci dersi de burada yapacağım’ diyerek tekme ve yumrukla öğrenciyi dövmeye başladı. A.A. da bu sırada kendisini korumak için öğretmeni itti.

ÖĞRENCİLER KURTARDI

Araya öğrencilerin girmesiyle kurtulan ve burnu kanayan A.A., müdür yardımcısının odasına gidip durumu anlattı. Daha sonra da ambulansla Konya Numune Hastanesi’ne götürüldü. Durumu öğrenen öğrencinin ailesinin şikayeti üzerine polis merkezine getirilen öğretmen Ali K., ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Tedavisi tamamlanan A.A. da taburcu oldu.

OKULDAN ATILDI

A.A.’nın öğretmeninden dayak yemesi, gazetelerde haber olunca okul müdürlüğü A.A. hakkında ‘Okul kılık kıyafet kurallarına uymadığı, Coğrafya öğretmeni ile münakaşa olayı yaşadığı ve okul hakkında okul müdürlüğünden izin almadan medyaya bilgi verdiği gerekçesiyle soruştuma başlattı.
Soruşturma sonucunda Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Öğrenci Disiplin Kurulu, 16 Mart Cuma günü, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmenliği’nin 12’nci maddesi gereğince ‘Okul Müdürlüğü’nden izin almadan basına bilgi vermek’ suçlamasıyla ‘Okuldan tasdikname ile uzaklaştırma’ cezası verdi.

Bizler ne hocaların suratımızda patlayan tokatlarına boyun eğeceğiz, ne de bu tür cezalarla disipline edilip otoritelere karşı mücadeleden vazgeçeceğiz. Yüreklerimizde büyüyen bu isyan ateşini kimsenin bastırmaya gücü yetmeyecektir.