Özgürlüğümüze Kilit Vuranların Mabetlerini Kilitledik


Kilitçiler inisiyatifi 24 Kasım Öğretmenler Gününde bir çok ilde yaptığı eylemle liselerin kapısına kilit vurdu.

Öğretmenler gününün kutlanacağı bu günde yapılan bu eylem İstanbul, İzmit, Ankara, Adana, Antalya olmak üzere 5 farklı ilde gerçekleştirildi. “Antalya Bileydi Anadolu Lisesi, Antalya Yavuz Selim Lisesi, Ankara İ.M.K.B Endüstri Meslek Lisesi, İzmit Atılım Anadolu Lisesi, Adana Uğur Dershanesi, İstanbul Kadıköy 50. Yıl Tahran Lisesi, Bostancı Şenesenevler Lisesi, Bostancı Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi, Kadıköy İntaş Lisesi, Kocamustafapaşa Özel Şahakyan Noryan Ermeni Lisesi, Kağıthane Lisesi, Beyoğlu Ticaret ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, Beşiktaş Erhan Gedikbaşı Çok Programlı Lisesi ” olmak üzere “13” okul kapatıldı. Sabah okula girmek için okul kapısına gelen öğrenciler ve öğretmenler karşılarında kilitli kapılar ve yere dağıtılmış kuşlamaları buldular. Bu kilitli hal bazı okullar da 1 saat sürerken çoğu okulda yaklaşık 2-3 saati buldu. Bu durum okul idaresini oldukça kızdırmış olsa da öğrenciler için hem manidar hem de eğlenceli oldu. Bu 24 Kasım öğretmenlere değil, öğrencilere armağan oldu.

Kilitçiler İnisiyatifi eylemle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı;

Bizler 7 yaşından itibaren okullarınıza nice gözyaşları dökmemize rağmen zorla götürdüğünüz çocuklarız. Bizler daha o dev gibi duvarlarla kaplı okula neden geldiğimizi anlayamamışken bizlere Türklüğü, ant içmeyi öğretmeye çalıştınız. Daha yaşamın bilgisine sahip değilken, bizlere hayat dersini kitaplardan öğretmeye, kafalarımızı binlerce boş bilgiyle doldurmaya çalıştınız. Hatta bu bilgileri anadilinde “Kürtçe” almaya çalışan arkadaşlarımıza bile izin vermediniz. Daha itaatkar köleler olabilmemiz için tek tipleştirdiniz. Saçımıza, başörtümüze giydiğimiz kıyafete karıştınız. Her sabah nizami sıraya soktunuz, okula geç kalmamak için aynı saatte kalkmaya, tenefüse çıkmaya, derse girmeye zorladınız. Bizleri zamanla terbiye etmeye çalıştınız. Bizden kapitalizme uygun; itaatkar, tüketici, bencil, kanaatkar bireyler ürettiğinizi düşündünüz. İşte bizler bu yüzden sizin rekabetçi, tahakkümcü, kapitalizme köle yetiştiren okullarınızı kilitliyoruz.

Böylece sizlerin kapılarını kilitlerken, yüreğimizdeki dünyanın kapılarını açıyoruz. Bilginin dayanışma ve paylaşmayla çoğaldığı, bilginin mülkiyetinin olmadığı, kimsenin okul denen hapishanelere kapatılmadığı özgür bir dünyaya daha da yakınlaşıyoruz.

www.kilitciler.blogspot.com

Lise Anarşist Faaliyet