Bugün Grev Olmadı Ama Yağmur Yüzünden Değil! – Atakan Polat

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile metal kolunda faaliyet gösteren sendikalar arasında gerçekleştirilen Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri sırasında patron sendikası MESS’in, işçilere dayatmaya çalıştığı %8’lik zam oranına karşı 19 Ocak’ta Bursa ve Gebze’de gerçekleştirilen Metal Mitingi sırasında işçiler 5 Şubat’ta grev kararı almıştı.

Mitingden sonra yaşanan süreçte, Türk- İş’ e bağlı Türk Metal Sendikası, 29 Ocak’da patronlarla uzlaşma yoluna giderek işçilerin en başta talep ettiği %26’lık zam yerine %17’yi kabul etti ve süreçten çekildi. Ancak Birleşik Metal İş, teklif ettikleri %34’lük zamda ısrarcı olduklarını ve grev kararını uygulayacaklarını açıkladı.

Ancak sendikanın işçilerin arkasından iş çevirmesi uzun sürmedi. 2 Ocak Pazar günü MESS tarafından çağrıldıklarını açıklayan sendika yönetimi, bir süre sonra TİS konusunda anlaştıklarını açıkladılar. Ama ne anlaşma.

Küsürat Farkıyla Mücadele

Sürecin sonuna kadar işçilerin talebini patronlara kabul ettireceğini ilan eden DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş; 5 Şubat için gün sayan, örgütlü mücadele ile patronlara geri adım attırmakta kararlı olan binlerce metal işçisinin grevini kırdı, işçilerin sefalet dediği %17’lik anlaşmanın aynısını küsurat farkıyla kabul etti.

%34 ile ihaleyi açan, daha azının kabul edilemez olduğunu iddia eden hatta Türk Metal İş’i eleştiren Birleşik Metal- İş, %0.3’lük küsurat mücadelesi vererek, patronların %17.3’lük zam dayatmasını işçiler adına, üstelik greve 3 gün kalmışken kabul etti ve süreci baltaladı

Basit bir hesapla yaklaşık 3000 TL ile işe başlayan Türk Metal işçisi, sendikasının kabul ettiiği TİS sonucu 3510 TL; Birleşik Metal İşçisi ise 3519 TL maaş alacak.


Süreç boyunca işçinin yanında olduğunu ve mücadele etmekten asla geri adım atmayacağını cümle aleme duyuran Birleşik Metal- İş, büyük mücadelesinden büyük bir kazanımla çıkmış oldu(!).

Bugün grev olmadı ama yağmurun suçu yok. Suçlu, bizden gibi görünüp onlardan olanlar…

Atakan Polat – Genç İşçi Derneği

GENÇ İŞÇİ DERNEĞİ