Gazeteci Ersin Çaksu ve Harun Epli’ye 5’er Ay Hapis Cezası Verildi

Özgürlükçü Demokrasi gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ersin Çaksu ve yazı işleri Müdürü Harun Epli’ye 5’er ay hapis cezası verildi.

Özgürlükçü Demokrasi gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ersin Çaksu ve Yazıişleri Müdürü Harun Epli hakkında açılan davanın karar duruşması İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Çaksu ve Epli’nin katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu. “Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve devletin askeri teşkilatını alenen aşağılamak” iddiasıyla açılan davada, mahkeme Çaksu ve Epli’ye 6’şar ay hapis cezası verdi. Mahkeme, Çaksu ve Epli’nin duruşmalardaki iyi hallerini göz önünde bulundurarak, cezayı 5 aya indirdi.
Cezanın ertelenmesine karar veren mahkeme heyeti, Çaksu ve Epli’ye 5 yıl denetimli serbestlik hükmü uygulanmasına karar verdi.
Dava Hakkında:
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından 17 Kasım 2016 tarihinde hazırlanan iddianamede, gazetede 31 Ağustos 2016 tarihinde yayımlanan “Çocuk öldürme operasyonu” başlıklı haber suç unsuru olarak görülmüştü. Savcılık, haberde  “Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve devletin askeri teşkilatını alenen aşağılamak” iddiasında bulunmuş ve iddianame hazırlamıştı.