Dünya Sağlık Örgütü Ebola Uyarısı Yaptı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yeniden görülmeye başlanan ebola salgınının yayılma riskinin yüksek olduğunu belirterek, en kötü duruma hazırlandıklarını bildirdi.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus twitter üzerinden yaptığı açıklamada salgının önüne geçmek için büyük çaba gösterdiklerini ve Kongo’ya mümkün olan en kısa sürede aşı göndermeye başlayacaklarını duyurdu.

 DSÖ’nün Acil Müdahaleden Sorumlu Müdür Yardımcısı Peter Salama ise “Salgının uzak kırsal bir bölgede ortaya çıkmış olması bunun yayılma süresi bakımından bir güven verse de vakaların 60 km’lik bir alan içerisinde üç ayrı noktada rapor edilmiş olması bizi düşündürüyor.” şeklinde konuştu.

Ebola, son 40 yıldır Orta ve Batı Afrika’da en çok öldüren hastalıklar arasında ilk sırada. Batı Afrika’da, 2014’te başlayan salgında iki yıl içinde 11 bin 300 kişi hayatını kaybetmişti.

Sağlık ekipleri, öncü aşıların salgını önlemesi konusunda ümitli. Nisan ayından bu yana Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde şimdiye kadar 32 şüpheli veya doğrulanmış vaka bulunuyor.