Askerler Şemdinli’de İki Çobana İşkence Yaptı

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Yufkalı köyünün Binahare mezrasında, koyunlarını otlatmaya götüren iki çobana Şemdinli’deki Durak Korakolu’na bağlı askerler tarafından işkence yapıldı.
5-6 piyade uzman çavuşun işkencesine maruz kalan Nasır Taş ve Ramazan Aktaş ağır yaralandı. Yakınları tarafından baygın halde bulunan Nasır Taş, “Bir ara askerlerin ayakların kapanıp yalvardım ama yine de dövmeye devam ettiler” dedi.
Halen Şemdinli Devlet Hastanesi’nde tedavi gören Nasır Taş’ın yeğeni Müslüm Taş, olayı Artı Gerçek’e şöyle anlattı:
“Amcam Nasır Taş ve köylümüz Ramazan Aktaş çobanlık yapıyorlar. Dün akşam askerler amcamı arayarak bir grup PKK’linin bölgede göründüğünü, kendisini de bu gruptan haberdar olup olmadığını soruyor. Amcam kimseyi görmediklerini ve konuyla ilgili bir bilgileri olmadığını söylüyor. Ertesi gün saat 7-8 civarında 6-7 kişilik bir grup uzman çavuş (Şemdinli’deki Durak Korakolu’na bağlı uzman çavuşlar) amcamların yanına gidiyor. Önce normal bir şekilde sohbet ediyorlar. Hatta çoban köpekleri askerlere havlıyor ancak amcam köpekleri durduruyor. Bir süre sonra askerler ‘PKK’lılar nerede, onları gördünüz mu, kim onlara yardım ediyor’ gibi sorular sorular sormaya başlıyor. Amcam ve diğer çoban bilgileri olmadığını söyleyince askerler bunları dövmeye başlıyor. Amcamın elindeki sopayla, tüfek dipçikleriyle, tekmelerle, tokatlarla uzun süre dövüyorlar. Öyle ki amcamlar ‘artık yeter, yapmayın’ diye yalvarmaya başlıyor. Hatta amcamın dediğine göre amcam bir ara ayaklarına da kapanarak işkenceye son vermeleri için yalvarıyor. Ama bu da kar etmiyor. Sonra amcamı dere kenarına götürüp başını suya sokuyorlar. Öldürmekle tehdit ediyorlar. Seni öldüreceğiz diyorlar. Yaklaşık iki saat süren işkencenin ardından amcamı ağaçlık, kuytu bir yere atıp gidiyorlar. Diğer çobanı da ayrı bir yerde aynı şekilde dövüyorlar. Onun yaraları amcamdan daha iyi olduğu için sürünün başına geçebiliyor. Öğlene doğru kadınlar koyunları sağmaya girince olaydan haberdar oluyor. Kadınlar sürünün başında görmedikleri amcamı aramaya koyuluyorlar. Bir süre süre sonra o kuytu yerde baygın halde buluyorlar.”
Konuya dair Twitter hesabından açıklama yapan Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, “Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde Nasır Taş ve Ramazan Aktaş isimli yurttaşlarımıza işkence yapıldığı iddiasına ilişkin derhal soruşturma başlatılmalı ve kamuoyu bilgilendirilmelidir” dedi.