Çin, Corona Virüsünden Ölenlerin Gömülmesini Yasakladı!

Çin, Corona virüsünden yaşamını yitirenlerin bedenlerinin gömülmesini yasaklayarak, yakılmasını emretti. Yetkililer, cenaze geleneklerini kısıtladı. Çin Sivil İşler Bakanlığı ve Kamu Güvenliği Bakanlığı, Ulusal Sağlık Komisyonu’nu, Corona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerle ilgili bir protokol yayınladı.

Protokole göre, salgını kontrol altına alma adına Corona virüsünden yaşamını yitirenlerin gömülmesi yasaklanarak yakılacak. Yakılma işlemi belirlenen en yakın cenaze evine götürülecek olup farklı bölgelere taşınmayacak ve mezarlara gömülmeyecek, şeklinde açıklamalarda bulunuldu.

Cenaze töreni yapılması yasaklanırken, cansız bedenler dezenfekte edilmeyecek. Tıbbi çalışanlar tarafından mühürlenen torbalar açılmamak üzere belirlenen krematoryumlara teslim etmek için personel ve özel araçlarla taşınıp yakılacak.

Hubei eyaleti yetkilileri ayrıca tüm evlilik kayıtlarının pazartesi gününden itibaren bir sonraki duyuruya kadar askıya alındığını açıkladı.

Son verilere göre, Çin’deki ölü sayısı pazar günü itibariyle 305’e yükselirken, salgından etkilenenlerin sayısı 14 bin 380’e çıktı.