Ağır Hasta Tutsak Ali Osman Köse’ye “Hapishanede Kalabilir” Raporu Verildi

37 yıldır tutsak olan ve şu anda Tekirdağ F Tipi Hapishanesi’nde bulunan hasta tutsak Ali Osman Köse’nin sağlık durumu, kanser olmasına rağmen Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “hapishanede kalabilir” raporu vermesi sonucu kötüleşiyor.

Hasta tutsak Ali Osman Köse, geçtiğimiz Şubat Ayında, kanser tedavisi için götürüldüğü hastanede Covid-19’a yakalanmış ve 18 Mart’tan beri acil olarak ameliyat olup kanserli böbreğinin alınması gerektiği halde sevk edildiği Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden “hastane yoğunluğu” bahane edilerek hapishaneye geri gönderilmişti.

Bu süre zarfında, Köse’nin ağır hasta olması sebebiyle tahliye edilmesine yönelik avukatları tarafından yapılan başvuruya, Adli Tıp Kurumu tarafından “hapishanede kalabilir” raporu verilmişti.

31 Mayıs 2021′ de avukatların çabaları sonucu ameliyat edilen Köse’nin sol böbreği ve böbrek üstü bezi alındı. Ancak uygulanan işkence, ameliyat sonrasında da devam etti. Ağır ameliyat geçirmesine rağmen yatağa kelepçelenen Köse’nin hastane tedavisi bile tamamlanmadan apar topar hapishaneye gönderildi.

Gün geçtikçe durumu ağırlaşan hasta tutsak Ali Osman Köse’nin hafızasını da yitirmeye başladığı ve tek başına ihtiyaçlarını gidermekte sorun yaşadığı öğrenildi.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD), Ali Osman Köse’nin acilen tahliye edilmesini istedi.