Tüm Dünya 15 Yaşındaki Greta’nın Okul Grevini Konuşuyor

15 yaşındaki İsveçli arkadaşımız  Greta okulların açıldığı gün olan 21 Ağustos’ta greve başladı Grevinin sebebi ise iklim değişikliği. Greta her Cuma günü okula gitmeyip Stockholm’da parlamentonun önünde oturarak politikacılara tavrını ortaya koyuyor. Paris İklim Antlaşması tam anlamıyla uygulanmaya başlayıncaya dek de grevine devam edeceğini söylüyor. 

The Guardian’da yayımlanan bir yazısında “Bana burada olacağıma, okulda olmam gerektiğini söyleyenler var.  Kimsenin geleceği kurtarmak için yeterli çaba göstermediği bir ortamda genç bir kişinin kendini geleceğe hazırlamasının ne anlamı var?  Çok seçkin bilim insanlarının sunduğu değerli bilgilere politikacıların kulak tıkadığı bir ortamda bilgi öğrenmeye çalışmanın ne yeri var? 

Büyükler bizleri yüzüstü bırakıyor.  Onların çoğu, hele politikacılar ve basın durumu umursamıyorsa, bizlerin eylemi ellerimize almamız gerekiyor. Hemen bugün.” diyerek grevleri büyütmeye çağırıyor.

Dünyanın her yerinden Greta’nın grevine destek sürüyor, Avustralya’da yaşanan olayda onbinlerce arkadaşımız  Greta’ya destek amaçlı grevleri sürdürüyorlar.