Liseliler “Şimdi İsyan Zamanı” Diyor


Liselilerin “Sınavlarınıza öfkeleniyoruz, öfkemizle adaletsizlikleri kabullenmiyoruz. Okul idaresiyle, öğretmenlerle, polislerle bizleri sindirmek isteyenlere sinmiyoruz.” diyerek “Şimdi İsyan Zamanı” sloganıyla başlatılan eylemler hızla sürüyor.

Bir çok okula “Şimdi İsyan Zamanı” yazılamaları yapılarak, kuşlamalar atıldı. Yapılan eylemler bazı okullarda, müdürlerin hoşuna gitmese gerek ki sabahın erkan saatlerinde yapılan yazılamaları telaşla kapatılmaya çalışıldı.

Okul yönetimlerinin; kıyafet uygulamalarıyla, güvenlik kameralarıyla, disiplin yönetmelikleriyle liselileri tek tipleştirmeye çalışırken, liselilerin düşüncelerini haykırmaları okul yönetimlerini korkutmuşa benziyor.

Eğitim yalanlarınıza kanmıyoruz
Bizleri yalan bilgilerinizle saçmalıklar sistemine sokmaya çalışıyorsunuz. Yaşamlarımızın hiçbir yerinde, bize fayda sağlamayacak yalan bilgileri yalnızca bir eleme sınavı için, kafamıza dolduruyorsunuz. Bizler sizin yalanlarınıza kanıp yaşamlarımızı sizlerin istediği gibi şekillendirmeyeceğiz.

Baskılara yılmıyoruz
Okulların her köşesine yerleştirdikleri “güvenlik kameralarıyla” neyin güvenliğini sağlamaya çalışıyorlar? Bizi bizden mi koruyorlar yoksa kendilerini mi bizden koruyorlar? Kameralarıyla kendilerine tehdit olarak gördükleri her olayı, her davranışı ve aslında her birimizi baskı altında tutmak istiyorlar. Adaletsizliklere lafını söylemekten korkmayan, paylaşma masalarını kurmaktan vazgeçmeyen, özgürlük düşlerini haykıran biz liselileri, kameralarıyla, eli sopalı hocalarıyla ve disiplin cezalarıyla baskı altına almaya çalışıyorlar. Bunu yapamadıklarında ise biber gazlı ve coplu polislerini okul içine sokacak kadar bizlerden korkuyorlar.

Otoritenize İtaat Etmiyoruz!
Sınavlarınıza öfkeleniyoruz, öfkemizle adaletsizlikleri kabullenmiyoruz. Okul idaresiyle, öğretmenlerle, polislerle bizleri sindirmek isteyeceksiniz. Sinmeyeceğiz! Henüz her şey bitmemişken, içimizdeki ruh ölmemişken, yaşanacak çok şey varken, tüm otoritelere isyanımızı haykıracağız.
Şimdi İsyan Zamanı!