“Kürt Siyasetinin Mor Rengi”: Gültan Kışanak’ın Kitabı 21 Eylül’de Raflarda

Gültan Kışanak’ın hazırladığı, hapishanede tutsak olan  siyasetçi kadınların deneyimlerini aktardıkları “Kürt Siyasetinin Mor Rengi” isimli kitap, Dipnot Yayınları etiketiyle 21 Eylül’de çıkacak. Kitabın geliri ise kadın okuma evlerine gidecek.

Yerine kayyum atanan ve Kandıra Hapishanesi’nde Tutsak olan Amed Belediyesi’nin eski Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın yazdığı kitaba, hapishanede kalan siyasetçi kadınlar da yazılarıyla dayanışma gösterdi.

Kitapta yer alan metinlerde, Kürt kadınlarının siyasal alandaki mücadelelerinin erkek egemen sistemi nasıl gerilettiği, onun karmaşık ve kimi zaman da örtük çizgilerini nasıl görünür kıldığı, okura yaşanmışlıklar üzerinden aktarılıyor.

Kitap, aynı zamanda Kürt kadınlarının siyaset alanındaki mücadele deneyimlerini anlatsa da, yazılanlar bütün kadınların hikayesi olma özelliği taşıyor.

Kitaptaki Siyasetçi Kadınlar

Gültan Kışanak’ın hazırladığı kitapta yazılarıyla yer alan isimler ise şöyle: “Aysel Tuğluk, Burcu Çelik Özkan, Çağlar Demirel, Diba Keskin, Dilek Hatipoğlu, Edibe Şahin, Evin Keve, Fatma Doğan, Figen Yüksekdağ, Gülser Yıldırım, Leyla Güven, Nurhayat Altun, Sara Kaya, Sadiye Süer Baran, Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Servin Karakoç, Yıldız Çetin, Zeynep Han Bingöl, Zeynep Sipçik, Mukaddes Kubilay.”

Gültan Kışanak’ın tutsak tutulduğu Kandıra Hapishanesi’nde, kendi gibi hapishanelerde tutsak olan kadın milletvekilleri ve belediye başkanları ile mektup aracılığıyla röportajlar gerçekleştirerek yazdığı kitap, 21 Eylül’de kitapçılardaki raflarda yerini alacak.