La Casa De Papel’deki Türk: “İşkenceci Osman”

Kendi halinde bir diziyken Netflix’e geçmesiyle izleyici sayısı inanılmaz artan ve bir fenomen haline gelen La Casa De Papel dizisinin merakla beklenen ve bir kaç gün önce yayınlanan 4. sezonunda bir de Türk karakter var. Ama düşünüldüğü gibi Tokyo ya da Helsinki gibi bir karakter değil, dizideki Türk bir işkenceci: İşkenceci Osman!

Darphane soygunundan sonra bu kez de İspanyol Merkez Bankası’ndaki altınları soymak üzerine bir araya gelen Profesör ve beraberindekilerin maceralarının anlatıldığı dizinin 4. sezon çekimleri sırasında bir de Türk karakter olacağı sızdırılmıştı. Bu bilgi acaba İstanbul gibi bir karakter mi diziye katılacak diye merak uyandırmıştı.

Ama bir kaç gün önce yayınlanan yeni bölümlerde dizide yer alan Türk karakterinin soyguncu değil işkenceci olduğu görüldü. Osman ismindeki bu Türk, dizide Rio diye bilinen Anibal Cortes karakterine 2 ay boyunca işkence yapıyor. Rio’yu çölün ortasında kendi mezarını kazmaya zorlayan Osman, ondan istediği bilgiyi alabilmek için Rio’yu diri diri tabutuyla beraber mezara gömüyor, üzerine toprak serpiyor.

Bu durumun Profesör tarafından açığa çıkarılması üzerine “Anibal Cortes’e iki ay boyunca işkence yaptık. İspanya istihbaratından Albay Prieto 200 bin avro ödedi.” diye itiraf eden İşkenceci Osman’ın dizideki rolü açtırdığı çukurun önündeki görüntüleriyle böylece bitiyor.

Netflix’in en popüler dizilerinin birinde işkenceci bir Türk’ün yer almasına şaşırdık mı? Bir çok darbe döneminde insan haklarının ihlal edildiği, tutsaklara sayısız işkenceler yapıldığının kanıtlanmasına rağmen işkencecilerin korunduğu ve yeni işkencelerin teşvik edildiği bir coğrafyadan böyle bir karakterin seçilmesi elbette tesadüf değil. Üstelik bu isme Osmanlı dönemini de çağrıştıran, o dönemdeki insanlık dışı uygulamaları da hatırlatmak istercesine Osman isminin seçilmiş olması da düşündürücü.

Adlarının, dünya literatürüne işkence alanında altın harflerle yazdırmış olunması da, bu coğrafyada yaşayan ezilenler için bir utanç kaynağından öte bir mücadele nedeni olmalı.